Asociace střihačů České Republiky - profesní společenská organizace - Dermatologie psů - část 1.


Registrace uživatele

Dermatologie psů - část 1.

 

Asociace střihačů - Dermatologie psů - část 1. Asociace střihačů - Dermatologie psů - část 1.

 

 

 

Asociace střihačů - Dermatologie psů - část 1.21.září se sešlo 22 zájemců z celé ČR. Proč? Chtěli jsme se dozvědět cenné informace o nejnovějších možnostech léčení dermatologických potíží našich čtyřnohých zákazníků. Samotná léčba vážných případů samozdřejmě spadá a vždy bude spadat do kompetence veterinárních lékařů, nicméně naše úloha v profesionální péči o kůži a srst zvířat není rovněž zanedbatelná. Většina z nás možná považuje informace, které jsme se dozvěděli za téměř revoluční, ale zřejmě všichni s opravdovým zájmem o tuto práci vnímáme tento trend a směr v péči o zvířata za mohutný krok kupředu pro jejich zdraví a zlepšení životního standartu. Tento směr (jehož zásady jsou následně shrnuty níže) též vyžaduje blízkou spolupráci s veterináři - a toto by mohl být apel na lékaře ochotné ke spolupráci - každý účastník kurzu si takové spolupráce bude nepochybně velmi vážit!Asociace střihačů - Dermatologie psů - část 1.

O co se tedy jedná?

MVDr. Fábiková je specializovaná lékařka na veterinární dermatologii. Je členem Evropské a Americké Asociace Veterinárních Dermatologů. Výsledky její práce jednoznačně ukazují, že v této propagaci nejde o "zbohatnutí" na prodeji prostředků, které jsou samozdřejmě nezbytné pro léčbu a udržení zdraví každého jednotlivce. Zopakujme si několik bodů její přednášky.Asociace střihačů - Dermatologie psů - část 1. Asociace střihačů - Dermatologie psů - část 1. Asociace střihačů - Dermatologie psů - část 1. Asociace střihačů - Dermatologie psů - část 1.

1. je veliký rozdíl mezi koupelí psa doma a koupelí profesionální. Koupel v salonu může trvat i 2hod s použitím léčebných lázní. Léčebné látky musí do kůže proniknout a látky na rozplétání srsti je třeba ponechat i 1/2 hodiny v srsti. Nový směr je tedy především v tom, že všichni zákazníci salonu by měli být koupáni profesionálně (nikoli předkoupáni doma v roztodivných přípravcích většinou vysušujících kůži i srst) s individuálním přístupem k jednotlici a k jeho specifickým potřebám.Asociace střihačů - Dermatologie psů - část 1. Asociace střihačů - Dermatologie psů - část 1.

2. BALZÁMY!!! nezbytná součást koupele!!! Ve veterinární medicíně balzámy většinou nikdo nezná, proto jsou psi stále přesušení. Výsledek po aplikaci balzámu je viditelný ihned!!! Léky při dermat. potížích projeví účinnost zhruba za 3 týdny. Nemocná kůže se brání - chce odloučit mrtvý keratin, bakterie ap...kůže tím keratinizuje (zesiluje). Aplikací patřičných balzámů lze tyto místa zjemnit, vyživit a tak nemocnému zvířeti velmi ulevíme.

3. U krátkosrstých psů se kosmetika často podceňuje. V ČR zatím není zcela obvyklé, aby majitelé krátkosrstých psů vodili své svěřence pravidelně na koupele do salonů. Koupou je zpravidla sami, v obyčejných šamponech, ale vzhledem k tomu, že jejich pokožka produkuje mnohem více tuku - je tyto šampony odmastí, vysuší a takto narušená přirozená struktura způsobí, že kůže absorbuje více nečistot. Výsledkem je nepříjemný zápach a časem vyvinutí kožní choroby. (statisticky trpí nejvíce kožními chorobami právě krátkosrstí psi) Asociace střihačů - Dermatologie psů - část 1. Asociace střihačů - Dermatologie psů - část 1. Asociace střihačů - Dermatologie psů - část 1.
Možná nás napadne, že v přírodě se psi také koupat nemusí a žijí :-). Musíme si ale uvědomit, že pokud pes chodí ve městě po chodníku chytá smog a nečistoty. Samozdřejmě ale tak jako zanedbání péče o kůži a srst tak i přehnaná péče vede k náchylnosti ke kožním problémům - vytváří se prostředí ve kterém se lépe množí kvasinky a paraziti. Vzniká tedy otázka:

4. Jak často koupat? Dle přirozené obnovy buněk na kůži a růstu chlupů - tj. každé 3-4 týdny. Vždy je nutné aplikovat BALZÁM - kondicionér nemůže nahradit roli balzámu - to je důležitá zásada!!! Kondicionér určuje, jak má vypadat SRST, balzám působí výživně na KŮŽI.Dermatologie psů - část 1.

5. Dlouhosrsté psy není nutné stříhat, ale problém zacuchané srsti lze řešit - rozčesávat. Rozčesávací přísady lze aplikovat do srsti psů, koček, fretek, morčat i koní. Nezanedbatelná je však i kvalitní strava s dostatečným množstvím nenasycených mastných kyselin.

Díky osvětě, kterou MVDr. Fábiková provádí po celém světě, je již kosmetika zn. Iv san Bernard využívána ve veterinárním lékařství a časem jistě bude hojněji využívána i v naší republice. Pokračování článku ve druhé části nás seznámí blíže s kosmetickými přípravky, které pomohou dosáhnout výsledky pro zvířátka zdravější, krásnější, spokojenější!
Dermatologie psů - část 1.

autor: Miluše Vedralová

fotografie léčených psů a tabulky: MVDr. Fábiková

 © 2006 Asociace střihačů  E-mail: info@strihaci.cz  Telefon: 603 284 299

[Power by Aktuální čas][Bezpečnost a ochrana osobních údajů][http://www.strihaci.cz]